O nerwobólach mówi się bardzo często, a mimo to wielu z nas nie wie, po czym poznać, że mamy z nimi do czynienia. Czym objawiają się nerwobóle? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym są nerwobóle?
Nerwobóle, inaczej neuralgie, to zespoły bólowe, które najczęściej ograniczają się do obszaru rozmieszczenia konkretnego nerwu. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie dolegliwości bólowe dotyczą także wielu nerwów, zwłaszcza że nerwoból może wpływać praktycznie na każdy nerw czuciowy. Nerwobóle mogą mieć różne podłoże, ale często wskazuje się na zbyt duże napięcia nerwowe.
W stresujących i napiętych sytuacjach napina się mięśnie, a efektem tego są problemy z krążeniem krwi. Kiedy przepływ krwi jest utrudniony, to do komórek może docierać za mało tlenu i składników odżywczych, ale nie tylko. W takich sytuacjach eliminacja toksyn również jest zmniejszona, a nagromadzone odpady w tkankach powodują zmęczenie i ból. Najbardziej znanym nerwobólem jest neuropatia nerwu trójdzielnego.
Czym objawiają się nerwobóle?
Bóle neuropatyczne to efekt uszkodzenia strukturalnego lub biochemicznego włókien nerwowych. Do ich wystąpienia mogą przyczynić się leki, zatrucie, czy zaburzenia metaboliczne. Dodatkowo wskazuje się, że nerwobóle mogą być efektem stanów zapalnych lub napięć. Najczęściej objawiają się przeszywającym, nawracającym oraz nieznośnym bólem. Dodatkowo może pojawiać się także odrętwienie, czy wrażliwość na dotyk.