Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Written by 14:07 ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Biznes, Finanse

Faktoring rozwiązuje finansowe problemy firm

Współczesny biznes opiera się w dużym stopniu na długich terminach zapłaty. O ile dla odbiorców tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo mają oni więcej czasu na spłacenie zobowiązań, to już niekoniecznie dla sprzedających. W części branż mowa jest nawet o pół roku, przez które oczekiwać trzeba na przyjście przelewu. Jeśli do tego dojdą jakieś opóźnienia, co niestety także się zdarza, to takim sposobem można znacznie pogorszyć, a w pewnych przypadkach nawet stracić płynność finansową.

Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring, który od jakiegoś czasu zaczął się cieszyć dużym zainteresowaniem. Podstawa idea faktoringu jest bardzo prosta. Do całej transakcji dochodzi trzeci uczestnik w postaci jakiejś instytucji finansowej, jaki po wystawieniu faktury sprzedaży opłaca ją w krótkim terminie. Natomiast należność za tę fakturę klient opłacić będzie musiał już nie na konto wystawiającego, ale faktorowi. Rozwiązanie tego typu daje przedsiębiorcy szereg wymiernych korzyści.

Szybkie finansowanie firmy

W pierwszej kolejności otrzyma on pieniądze bardzo szybko, niekiedy nawet tego samego dnia, co wystawiona faktura. W zależności od przyjętego sposobu rozliczeń wypłacana może być od razu pełna kwota, albo jedynie jej część, a kolejna po opłaceniu przez klienta powstałej należności. W wielu przypadkach rozwiązanie tego typu pozwala utrzymać płynność finansową, zrobić zakupy niezbędnych towarów i materiałów, albo wypłacić wynagrodzenia dla swojej załogi. Można dzięki temu ograniczyć zatory płatnicze, jakie spotyka się tak często w biznesie i mimo wszystko ten biznes poważnie hamują.

Kolejnym plusem faktoringu jest nieduża ilość formalności jakie trzeba spełnić. W przeciwieństwie do kredytów bankowych nie potrzeba tu dysponować zdolnością kredytową lub prezentować jakiejś dużej ilości informacji o stanie firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, jednak nie tak szczegółowa jak w przypadku innych usług finansowych. Przeważnie umowę na faktoring podpisuje się bez terminu obowiązywania, z jakimś ustalonym terminem na wypowiedzenie.

Faktoring – elastyczne rozwiązanie

Dzięki temu pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z dodatkowych formalności niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie klientów o zmianach w sposobie rozliczeń. Nie zawsze będzie to jednak konieczne ponieważ, można zastosować faktoring cichy. Jeśli będzie chodzić o sprawy zabezpieczeń, to tutaj podstawą właśnie są wystawione faktury. Jeżeli któryś z klientów zacznie się ociągać z płaceniem, to takie dokumenty stanowią podstawę to tego, aby zacząć proces windykacyjny.

Rzecz jasna jak każdy z finansowych produktów faktoring posiada także kilka wad. Najistotniejsza to konieczność zapłacenia prowizji od faktur. Lecz dzisiaj konkurencja na finansowych rynkach jest bardzo duża, i firmy faktoringowe walczą o klientów na różne sposoby, też oferując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że sam faktoring występuje obecnie w kilku wersjach, i dostosować sobie można te usługi do swoich potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 28 times, 1 visits today)
Zamknij