Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Written by 12:55 ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Dom, Ogród

Kwiat Monstera

Monstera dziurawa stanowi coraz popularniejszy widok w polskich mieszkaniach oraz biurach. Wbrew pozorom nie jest zbyt wymagającą rośliną, a przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięcza się wspaniałym wyglądem. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć na temat uprawy monstery.

Monstera dziurawa – najważniejsze informacje

Monstera dziurawa to najtańsza i najpopularniejsza odmiana tej zjawiskowej rośliny. Charakteryzuje się dużymi sercowatymi liśmi z różnej wielkości wcięciami i dziurami. Jest to roślina pnąca posiadająca korzenie powietrzne. Aby utrzymywać ją w pionie należy stosować umieszczoną w ziemi, odpowiedni dobraną podporę. Liście tego wieloletnie pnącza mogą osiągać nawet 60 cm długości. Całość może mierzyć ponad 2 metry, a czas potrzebny na osiągniecie takich rozmiarów wynosi około 10 lat. Warto zaznaczyć, że nowe liście monstery pojawiają się w dość wolnym tempie wynoszącym mniej więcej 3-4 listki na rok. Monstera roślina cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i na łatwość pielęgnacji.

Stanowisko i gleba dla monstery

Omawiana roślina poradzi sobie na stanowisku cienistym lub półcienistym. Ta druga opcja pozwala na uzyskiwanie liści o intensywniejszej, zielonej barwie oraz przyśpiesza wzrost monstery. Opisywany gatunek wymaga uprawiania w odpowiedniej temperaturze. Zimą jest to minimum 10°C natomiast w okresie wzrostu 20°C. Jeśli chodzi o wymagania, co do gleby to podłoże powinno cechować się dobrą przepuszczalnością. W przeciwnym razie korzenie rośliny mogą zacząć gnić, a jej liście brązowieć i umierać. Najlepiej jest stosować podłoże torfowe, ewentualnie może to być gleba uniwersalna z dużą ilością perlitu umieszczonego na dnie donicy. Warto dodać, że jest to roślina źle znosząca częste przesadzanie, w przypadku młodych okazów można to robić co roku, a jeśli chodzi o starsze nie powinno mieć to miejsca częściej niż co 3 lata.

Monstera – podlewanie i nawożenie

Prostota pielęgnacji monstery dziurawej wynika z braku konieczności jej częstego podlewania, które mogłoby jej zaszkodzić. Latem należy to robić raz na tydzień, a zimą co dwa tygodnie. Roślinę podlewa się dopiero po lekkim przeschnięciu podłoża. Jeżeli chodzi o nawożenie, to monstera potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych. Może to być nawóz uniwersalny do roślin doniczkowych, który należy stosować raz na trzy tygodnie. Warto dodać, że jest to roślina wymagająca systematycznego zraszania, w czasie trwania ciepłych miesięcy można to robić co kilka dni, zimą raz na tydzień.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 17 times, 1 visits today)
Zamknij