Monstera dziurawa stanowi coraz popularniejszy widok w polskich mieszkaniach oraz biurach. Wbrew pozorom nie jest zbyt wymagającą rośliną, a przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięcza się wspaniałym wyglądem. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć na temat uprawy monstery.
Monstera dziurawa – najważniejsze informacje
Monstera dziurawa to najtańsza i najpopularniejsza odmiana tej zjawiskowej rośliny. Charakteryzuje się dużymi sercowatymi liśmi z różnej wielkości wcięciami i dziurami. Jest to roślina pnąca posiadająca korzenie powietrzne. Aby utrzymywać ją w pionie należy stosować umieszczoną w ziemi, odpowiedni dobraną podporę. Liście tego wieloletnie pnącza mogą osiągać nawet 60 cm długości. Całość może mierzyć ponad 2 metry, a czas potrzebny na osiągniecie takich rozmiarów wynosi około 10 lat. Warto zaznaczyć, że nowe liście monstery pojawiają się w dość wolnym tempie wynoszącym mniej więcej 3-4 listki na rok. Monstera roślina cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i na łatwość pielęgnacji.
Stanowisko i gleba dla monstery
Omawiana roślina poradzi sobie na stanowisku cienistym lub półcienistym. Ta druga opcja pozwala na uzyskiwanie liści o intensywniejszej, zielonej barwie oraz przyśpiesza wzrost monstery. Opisywany gatunek wymaga uprawiania w odpowiedniej temperaturze. Zimą jest to minimum 10°C natomiast w okresie wzrostu 20°C. Jeśli chodzi o wymagania, co do gleby to podłoże powinno cechować się dobrą przepuszczalnością. W przeciwnym razie korzenie rośliny mogą zacząć gnić, a jej liście brązowieć i umierać. Najlepiej jest stosować podłoże torfowe, ewentualnie może to być gleba uniwersalna z dużą ilością perlitu umieszczonego na dnie donicy. Warto dodać, że jest to roślina źle znosząca częste przesadzanie, w przypadku młodych okazów można to robić co roku, a jeśli chodzi o starsze nie powinno mieć to miejsca częściej niż co 3 lata.
Monstera – podlewanie i nawożenie
Prostota pielęgnacji monstery dziurawej wynika z braku konieczności jej częstego podlewania, które mogłoby jej zaszkodzić. Latem należy to robić raz na tydzień, a zimą co dwa tygodnie. Roślinę podlewa się dopiero po lekkim przeschnięciu podłoża. Jeżeli chodzi o nawożenie, to monstera potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych. Może to być nawóz uniwersalny do roślin doniczkowych, który należy stosować raz na trzy tygodnie. Warto dodać, że jest to roślina wymagająca systematycznego zraszania, w czasie trwania ciepłych miesięcy można to robić co kilka dni, zimą raz na tydzień.
Susz jabłkowy, czyli wytłoki jabłkowe, to produkt uboczny produkcji soków. Jest on doskonałym źródłem błonnika, który wspiera trawienie u zwierząt. Wytłoki jabłkowe są szczególnie polecane dla koni, ale mogą być również podawane innym zwierzętom. Ich naturalny smak sprawia, że są chętnie spożywane.
+Reklama+